Kolorowa inauguracja DON
21 marca 2024
Kolorowa inauguracja DON

Wiosna w powiecie legionowskim ma wiele twarzy. W tym roku przyniosła nie tylko cieplejszą aurę, ale i szereg wyjątkowych wydarzeń związanych z Dniami Osób z Niepełnosprawnościami Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego.

Rankiem 21 marca z ronda, któremu nadano imię Piotra Pawłowskiego i odsłonieto tam pamiątkową tablice z jego wizerunkiem, w kierunku legionowskiego ratusza przeszedł „Marsz Kolorowej Skarpetki”. Wydarzenie zorganizowano z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Uczestnicy barwnego korowodu – mieszkańcy, samorządowcy, przedstawiciele środowisk oświatowych – dali wyraz solidarności z osobami obdarzonymi dodatkowym 21. chromosomem i ich rodzinami. Następnie w sali widowiskowej nastąpiło uroczyste otwarcie XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami. Inauguracja była okazją do wręczenia Orderu ”Przyjaciel Osób z Niepełnosprawnościami”, którym w tym roku uhonorowano prezydenta Miasta Legionowo Romana Smogorzewskiego, rodziców zastępczych Monikę i Szczepana Tkaczyków, społecznika Artura Pozorka i artystkę Natalię Pietrzak-Krauss.

Wydarzenie było również okazją do wręczenia medalu  „Pro Masovia” przyznawanego przez marszałka województwa mazowieckiego. Za wybitne zasługi i całokształt działalności dla województwa mazowieckiego to szczególne wyróżnienie otrzymały Helena Olkucka i Paulina Petrykat-Żmijewska, członkinie Rady Fundacji „Promień Słońca”.

Spotkanie uświetnił występ gwiazdy – Andrzeja Pisarzewskiego. Następnie odbyły się przesłuchania w konkursie Małych Form Teatralnych i Muzycznych. Imprezie towarzyszył Kiermasz Wielkanocny Fundacji „Promień Słońca”, z którego dochód zostanie przeznaczony na wspieranie zajęć terapeutycznych, warsztatów i wycieczek dla podopiecznych Fundacji.