piątek 17 sierpnia
facebook
A A A odsłuchaj
wersja kontrastowa
migowy
mapa
wersja polska wersja angielska wersja niemiecka wersja rosyjska
logo legionowo herb legionowo bip

WYDARZENIA

W tym roku przypada 175. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Z tej okazji Powiat Legionowski zorganizował konkurs na wykonanie rzeźby plenerowej przedstawiającej poetkę. Rzeźbę uroczyście odsłonięto 4 czerwca br.                                  


Odlana z brązu postać Marii Konopnickiej zasiadła na ławeczce w sąsiedztwie Powiatowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Legionowie, którego poetka jej patronką. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali starosta Robert Wróbel, wiceprezydent Legionowa Piotr Zadrożny, Dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie Paweł Cukrowski, dyrektor PZSO w Legionowie Brygida Wagner-Konstantynowicz oraz poseł na Sejm Jan Grabiec. Rzeźbę zaprojektował profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Karol Badyna. Projekt charakteryzują prostota i dbałość o detale. Będzie to niewątpliwie jeden z najlepiej rozpoznawalnych elementów miasta i powiatu.

 

Uczniowie PZSO w Legionowie zadbali o właściwą oprawę imprezy ubierając stroje charakterystyczne dla epoki, w której żyła Maria Konopnicka


Część nieoficjalna imprezy odbyła się na boisku szkolnym PZSO. W jej trakcie rozstrzygnięto konkursy towarzyszące obchodom 175. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej. Laureatom konkursów plastycznego, literackiego, matematycznego i konkursu na mema wręczono nagrody. Dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszyły się gra miejska „Krasnoludki są na świecie”, kącik literatury dla dzieci oraz malowanie buziek. Tradycyjnie w stoisku Powiatu Legionowskiego zorganizowano konkurs z nagrodami. Dla łasuchów przygotowano słodkie przekąski i kiełbasę z grilla. Mieszkańcy mogli też wziąć udział w rywalizacji sportowej w kilku konkurencjach.

Jubileusz 175. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej jest okazją do zorganizowania wielu wydarzeń nawiązujących do tego święta. Przed nami wykład dr Leny Magnone pt. „Konopnicka inaczej” i street art, które odbędą się 12 czerwca. Wciąż  w dolnym szkolnym holu PZSO można zwiedzać wystawę „Portret Marii Konopnickiej”, a 13 czerwca odbędzie się przedstawienie „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, które przedszkolaki obejrzą w legionowskim Miejskim Ośrodku Kultury.


Organizatorem uroczystości związanych z obchodami 175. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej jest Powiat Legionowski. Współorganizatorami – Województwo Mazowieckie, Miasto Legionowo, Liceum im. M. Konopnickiej w Legionowie, Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie, Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie. Imprezę patronatem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego.