czwartek  23 listopada
  A A A
WERSJA STANDARDOWA  PL  MAPA  PL EN DE RU

TELEADRESY


WYDARZENIA

Listopad
PN WT ŚR CZ PT SO ND
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
 

 

Konopnicka już w Legionowie

W tym roku przypada 175. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Z tej okazji Powiat Legionowski zorganizował konkurs na wykonanie rzeźby plenerowej przedstawiającej poetkę. Rzeźbę uroczyście odsłonięto 4 czerwca br.                                  


Odlana z brązu postać Marii Konopnickiej zasiadła na ławeczce w sąsiedztwie Powiatowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Legionowie, którego poetka jej patronką. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali starosta Robert Wróbel, wiceprezydent Legionowa Piotr Zadrożny, Dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie Paweł Cukrowski, dyrektor PZSO w Legionowie Brygida Wagner-Konstantynowicz oraz poseł na Sejm Jan Grabiec. Rzeźbę zaprojektował profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Karol Badyna. Projekt charakteryzują prostota i dbałość o detale. Będzie to niewątpliwie jeden z najlepiej rozpoznawalnych elementów miasta i powiatu.

 

Uczniowie PZSO w Legionowie zadbali o właściwą oprawę imprezy ubierając stroje charakterystyczne dla epoki, w której żyła Maria Konopnicka


Część nieoficjalna imprezy odbyła się na boisku szkolnym PZSO. W jej trakcie rozstrzygnięto konkursy towarzyszące obchodom 175. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej. Laureatom konkursów plastycznego, literackiego, matematycznego i konkursu na mema wręczono nagrody. Dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszyły się gra miejska „Krasnoludki są na świecie”, kącik literatury dla dzieci oraz malowanie buziek. Tradycyjnie w stoisku Powiatu Legionowskiego zorganizowano konkurs z nagrodami. Dla łasuchów przygotowano słodkie przekąski i kiełbasę z grilla. Mieszkańcy mogli też wziąć udział w rywalizacji sportowej w kilku konkurencjach.

Jubileusz 175. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej jest okazją do zorganizowania wielu wydarzeń nawiązujących do tego święta. Przed nami wykład dr Leny Magnone pt. „Konopnicka inaczej” i street art, które odbędą się 12 czerwca. Wciąż  w dolnym szkolnym holu PZSO można zwiedzać wystawę „Portret Marii Konopnickiej”, a 13 czerwca odbędzie się przedstawienie „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, które przedszkolaki obejrzą w legionowskim Miejskim Ośrodku Kultury.


Organizatorem uroczystości związanych z obchodami 175. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej jest Powiat Legionowski. Współorganizatorami – Województwo Mazowieckie, Miasto Legionowo, Liceum im. M. Konopnickiej w Legionowie, Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie, Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie. Imprezę patronatem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego.

 

 

 

publikuj:

POLECAMY
         Dwumiesięcznik Informator Powiatu Legionowskiego

Otwarte Mistrzostwa Mazowsza
Samorządów w Piłce Nożnej

Piłkarska Liga
Powiatu
Legionowskiego

 

Oficjalny portal turystyczny regionu
Jeziora Zegrzyńskiego

   
Turystyczny Szlak Patriotyczny
Polski Walczącej

 
 

Informator
Powiatu Legionowskiego