czwartek 21 czerwca
facebook
A A A odsłuchaj
wersja kontrastowa
migowy
mapa
wersja polska wersja angielska wersja niemiecka wersja rosyjska
logo legionowo herb legionowo bip

TELEADRESY

WYDARZENIA

Luty
PN WT R CZ PT SO ND
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4

Projekcja filmu „Zjednoczone stany miłości” oraz spotkanie z odtwórczynią jednej z głównych ról Martą Nieradkiewicz znalazły się w programie styczniowej odsłony cyklu „Kino Otwarte.                          


26 stycznia br. Powiatowa Instytucja Kultury tradycyjnie zaprosiła widzów do sali widowiskowej legionowskiego ratusza na wieczór z dobrym filmem i wyjątkowym gościem. Tradycyjnie też wybór padł na obraz ambitny i zmuszający do refleksji. Tym razem licznie zgromadzeni miłośnicy kina mieli okazję obejrzeć „Zjednoczone stany miłości” w reżyserii Tomasza Wasilewskiego.

 

Aktorka Marta Nieradkiewicz (z lewej) w rozmowie z dziennikarką Magdaleną Felis opowiedziała, które sceny w filmie sprawiły jej największą trudność


„Zjednoczone stany miłości” to dramat opowiadający historię czterech kobiet, które na fali  wydarzeń związanych z transformacją ustrojową postanawiają zmienić swoje życie. Każda z bohaterek jest pozornie szczęśliwa, ale wewnątrz wszystkie targane są potrzebą zaspokojenia swoich marzeń i pragnień oraz odczuwają dojmującą pustkę. Ratunku szukają w miłości. Ich tragedia polega na tym, że jest to miłość niemożliwa do zrealizowania. I tak zyski płynące ze świeżo odzyskanej wolności – pełne półki w sklepach, możliwość swobodnego podróżowania - zastępuje nowy rodzaj niewoli spowodowany miłosną konspiracją i  bezradnością wobec tłumionych uczuć. Na uwagę w filmie zasługuje obsada (oprócz Marty Nieradkiewicz występują Magdalena Cielecka, Dorota Kolak, Julia Kijowska i Andrzej Chyra) oraz zdjęcia, których autorem jest ceniony operator filmowy Oleg Mutu.

W trakcie wystąpienia, które miało miejsce po projekcji Marta Nieradkiewicz, filmowa Marzena, opowiedziała o kulisach powstania obrazu i pracy na planie chętnie odpowiadając na pytania publiczności.

Na zeszłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie „Zjednoczone stany miłości” otrzymały Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszy scenariusz (Tomasz Wasilewski). Na Festiwalu Filmowym w Gdyni 2016 film triumfował pięciokrotnie zdobywając Złote Lwy w kategoriach najlepszy reżyser (Tomasz Wasilewski), najlepsza drugoplanowa rola kobieca (Dorota Kolak), najlepsza drugoplanowa rola męska (Łukasz Simlat), najlepsze kostiumy (Monika Kaleta) oraz najlepszy montaż (Beata Walentowska). Na Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles nagrodę specjalną im. Piotra Łazarkiewicza przyznano Marcie Nieradkiewicz.  Na Festiwalu Filmów Polskich "Wisła" w Rosji wyróżnienie przyznano Tomaszowi Wasilewskiemu (reżyseria i scenariusz).

„Kino Otwarte” to inicjatywa organizowana przez Powiatową Instytucję Kultury pod patronatem Starosty Legionowskiego oraz Prezydenta Miasta Legionowo, która w tym roku otrzymała dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach projektu Powiat Legionowski - Stolica Kultury Mazowsza 2017. Serdecznie zapraszamy na kolejne odsłony cyklu.