poniedziałek 11 grudnia

Już po raz szósty najmłodsi uczniowie powiatowych szkół stanęli do artystycznej rywalizacji o zwycięstwo w konkursie „Zdrowie w Bajce”.

Grupy dzieci w wieku od 3 do 9 lat miały za zadanie zaprezentować przedstawienie o tematyce prozdrowotnej, powstałe według stworzonego wcześniej autorskiego scenariusza. Jak zaznaczyli organizatorzy, głównym celem konkursu było pogłębianie świadomości dzieci w kwestii zdrowego trybu życia, a także kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie. Tematem przewodnim tegorocznej edycji, odbywającej się w dniach 21-24 października, było hasło „Wiem, co jem”. Uczestnicy zostali podzieleni na cztery kategorie wiekowe. Patronat nad imprezą objął Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Legionowie.

Pierwszy dzień konkursu należał do przedszkolaków. Wśród trzy- i czterolatków najlepsi okazali się reprezentanci Przedszkola Miejskiego nr 1 im. Marii Kownackiej w Legionowie, którzy przekonywali, że „Małe dzieci nie jedzą śmieci”. Miejsce drugie zajęło Niepubliczne Przedszkole Mini Einstein w Legionowie z przedstawieniem pt. „Jedz i żyj zdrowo”. Jurorzy wysoko, bo na trzecie miejsce, ocenili także „Sen Oli” - spektakl „Tęczowej Szóstki” z Legionowa. Wyróżnienia otrzymały:

Przedszkole Miejskie nr 2 w Legionowie,

Przedszkole Gminne w Jabłonnie,

Przedszkole Samorządowe w Łajskach oraz

Przedszkole Miejskie z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 w Legionowie.

22 października swoje programy prezentowała najliczniejsza grupa – przedszkolne klasy „O”. Zwyciężyła legionowska „Jedynka”, której spektakl nosił przekonujący tytuł „O jedzeniu wszystko wiemy, więc zdrowo rośniemy”. Na drugim stopniu symbolicznego podium stanęła grupa z Przedszkola Miejskiego nr 3 im. Koszałka Opałka w Legionowie („Owoce, warzywa codziennie spożywam”). Trzecie miejsce zajęły pięciolatki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Kiełpińskiej z przedstawieniem pt. „My już wiemy, co jeść chcemy”. Wyróżniono:

„Akademię Przygody” w Legionowie,

Przedszkole Gminne w Chotomowie,

Przedszkole Miejskie nr 2 w Legionowie,

Samorządowe Przedszkole im. Krasnala Hałabały w Serocku,

Przedszkole Miejskie nr 12 w Legionowie,

Niepubliczny Punkt Przedszkolny „Przy Lesie” w Chotomowie,

Przedszkole Miejskie nr 10 w Legionowie,

Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 5 w Legionowie,

Przedszkole Miejskie nr 6 w Legionowie,

Gminne Przedszkole w Nieporęcie,

Niepubliczne Przedszkole „Bajkowy Dom” w Jabłonnie,

Niepubliczne Przedszkole „Bajkowy dom” w Legionowie,

sześciolatki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Kiełpińskiej,

Przedszkole Miejskie z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 w Legionowie,

Niepubliczne Przedszkole „Przy Lesie” w Rajszewie,

Przedszkole Miejskie nr 11 w Legionowie i

Przedszkole Samorządowe nr 1 w Wieliszewie.

Wśród występujących 23 października klas I-III najwyżej oceniona została Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Wieliszewie i jej interpretacja „Alicji w Krainie czarów”. II miejsce jurorzy przyznali Szkole Podstawowej im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie i jej „Agentkom do spraw żywienia”. III miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 8 im. 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty w Legionowie ze spektaklem „Szynki i słoninki”. Wyróżnione zespoły to:

Szkoła Podstawowa nr 2 w Legionowie,

Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Legionowie,

Szkoła Podstawowa nr 7 im. VII Obwodu „Obroża” AK w Legionowie,

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Serocku,

Szkoła Podstawowa nr 3 w Legionowie,

Szkoła Podstawowa nr 1 w Legionowie,

Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej w Józefowie oraz

Niepubliczna Szkoła Podstawowa Sapere Aude w Rajszewie.

24 października zdrową rywalizację zamknęły swymi występami szkolne „zerówki”. Zwycięzcami w tej kategorii zostali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wieliszewie, którzy zaprezentowali spektakl pt. „Młodzieniec i pani Pulcheryna”. Statuetkę za zdobycie drugiego miejsca otrzymał zespół ze Szkoły Podstawowej im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie („Wiem, że zdrowo jem”). Miejsce trzecie zajęła Szkoła Podstawowa nr 8 w Legionowie, dzięki której dowiedzieliśmy się, że „Owoce i warzywa to nasze paliwa”. Wyróżnienia powędrowały do:

Szkoły Podstawowej nr 3 w Legionowie,

Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Serocku, a także

Szkoły Podstawowej nr 1 w Legionowie.

W ciągu czterech dni na scenie sali widowiskowej legionowskiego ratusza wystąpiły 44 grupy – ponad 400 uczestników, którym kibicowały autorki programów – panie przedszkolanki oraz nauczycielki. Pojawili się również rodzice niektórych maluchów. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta w czasie przygotowań do konkursu zostanie z dziećmi na dłużej i pozwoli im kształtować zdrowe nawyki żywieniowe. A tymczasem…

Do zobaczenia za rok!

GALERIA

Organizatorzy konkursu: Wydział Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Legionowie, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Legionowie oraz Niepubliczne Przedszkole „Przy Lesie” w Legionowie