sobota 23 czerwca
facebook
A A A odsłuchaj
wersja kontrastowa
migowy
mapa
wersja polska wersja angielska wersja niemiecka wersja rosyjska
logo legionowo herb legionowo bip

TELEADRESY

WYDARZENIA

Luty
PN WT R CZ PT SO ND
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4

Powiat Legionowski realizuje kolejny etap projektu „Turystyczny Szlak Patriotyczny Polski Walczącej” na terenie powiatu legionowskiego.         

Wyznaczenie ok. 120 km szlaków turystycznych prowadzących po miejscach pamięci, związanych z walką Polaków o wolność i suwerenność Ojczyzny ma na celu wzmocnienie pamięci historycznej i szacunku dla ludzi, którzy oddali za Nią życie. W chwili obecnej opracowywana jest szczegółowa ekspertyza blisko 80 obiektów historycznych położonych na terenach gmin: Jabłonna, Nieporęt, Serock i Wieliszew, której treść docelowo przetłumaczona zostanie również na język angielski. Niebawem wyspecjalizowana grupa znakarska wytyczy przebieg szlaku w terenie wraz z podziałem na krótsze odcinki, a następnie wykonane zostaną kierunkowskazy i tablice informacyjne przy obiektach.

Planowane działania obejmują również opracowanie przewodnika turystycznego z informacją historyczną, mapy (zarówno w wersji drukowanej, jak i wirtualnego spaceru po wybranych miejscach), a także działania informacyjne i edukacyjne. Podsumowaniem projektu będzie jesienna konferencja naukowa, podczas której przybliżone zostaną trasy i miejsca szlaku, przyczyniając się do jego promocji na terenie powiatu legionowskiego i Mazowsza. Warto zaznaczyć, że Szlak zostanie wprowadzony do centralnej ewidencji szlaków Komisji Turystyki Pieszej ZG PTTK.
Projekt stanowi operację komplementarną do projektu realizowanego przez Miasto Legionowo, na terenie którego znajduje się blisko 30 miejsc pamięci.
Inicjatorem projektu jest Zespół Ochrony Pamięci AK przy Kole im. ppłk. E. Dietricha Światowego Związku Żołnierzy AK w Legionowie, a nadzór na jego realizacją sprawuje Wydział Promocji i Rozwoju Społecznego Starostwa Powiatowego w Legionowie.

Całkowita wartość projektu wyniosła 128 012,34 złotych, z czego dofinansowana kwota w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” w ramach środka 4.1. to 87 073,17 złotych.