sobota 23 czerwca
facebook
A A A odsłuchaj
wersja kontrastowa
migowy
mapa
wersja polska wersja angielska wersja niemiecka wersja rosyjska
logo legionowo herb legionowo bip

TELEADRESY

WYDARZENIA

Luty
PN WT R CZ PT SO ND
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4

Pod koniec przyszłego roku spacerując szlakami turystycznymi będziemy mogli zatrzymać się w oznaczonych miejscach związanych z historią walk o wolność na terenie naszego powiatu. 

We wrześniu br. Powiat Legionowski otrzymał dofinansowanie projektu „Turystyczny Szlak Patriotyczny Polski Walczącej” ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” w ramach środka 4.1. Rozwój obszarów zależnych od rybactwa z wyłączeniem realizacji operacji polegających na funkcjonowaniu lokalnej grupy rybackiej (LGR) oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnej społeczności.
Całkowita wartość projektu wyniosła 128 012,34 złotych z czego dofinansowana kwota to 87 073,17 złotych.

Ideą przedsięwzięcia jest skatalogowanie pomników pamięci związanych z walką Polaków o wolność Ojczyzny, wytyczenie oraz oznakowanie miejsc i szlaków turystyczno-historycznych na terenie powiatu legionowskiego, opracowanie i publikacja przewodnika oraz mapy, utworzenie platformy internetowej, działania edukacyjne i promocyjne na terenie powiatu i województwa mazowieckiego.

Inicjatorem projektu jest Zespół Ochrony Pamięci AK przy Kole im. ppłk. E. Dietricha Światowego Związku Żołnierzy AK w Legionowie. Patronują mu Starosta Legionowski, Prezydent Miasta Legionowa, Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Wójt Gminy Jabłonna, Wójt Gminy Nieporęt oraz Wójt Gminy Wieliszew, a także Muzeum Historyczn w Legionowie i Towarzystwo Przyjaciół Legionowa. Organizatorzy zwrócili się z prośbą o objęcie przez do Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa patronatem honorowym tego przedsięwzięcia.

Dotychczasowe działania i zaangażowanie w realizację Szlaku Polski Walczącej umożliwiły zinwentaryzowanie miejsc na terenie powiatu legionowskiego uświęconych krwią Polaków o wolność. Podczas prac grupy roboczej, wyłoniono wstępnie 3 szlaki piesze, której szacowana długość wynosi łącznie ok. 120 km. Trasy szlaków zostaną potwierdzone po uprzedniej weryfikacji terenu. Założeniem projektu jest uwzględnienie na trasie szlaków patriotycznych walorów krajobrazowych i miejsc atrakcyjnych przyrodniczo, znajdujących się w pobliżu szlaków.  Termin oficjalnego otwarcia szlaków planowany jest na IV kwartał 2013 roku.