piątek 17 sierpnia

Zbliża się 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Ponownie 1 sierpnia, o godzinie 17, na terenie całej Polski usłyszymy sygnał syren. Zatrzymajmy się choć na chwilę, aby tym gestem, minutą ciszy oddać hołd poległym powstańcom oraz osobom cywilnym pomordowanym przez okupantów. Uruchomienie syren będzie również okazją do przetestowania systemu wczesnego ostrzegania na terenie województwa mazowieckiego.

W Legionowie, 1 sierpnia 1944 r. też wybuchło Powstanie Warszawskie. Walki toczyły się nie tylko w najbliższej okolicy miasta, ale objęły swoim zasięgiem również inne części terenu dzisiejszego powiatu legionowskiego.

Najważniejsze wydarzenia z tamtych dni:
1 sierpnia – wykolejenie niemieckiego pociągu na granicy Legionowa i Chotomowa, zaatakowani Niemcy ponieśli straty w zabitych i rannych; zaatakowanie niemieckiego patrolu składającego się z samochodu pancernego i motocykli, poległo 2 Niemców; atak na kolumnę czołgów i samochodów pancernych na szosie Jabłonna-Zegrze, 3 niemieckie pojazdy zostały uszkodzone; opanowanie koszar w Beniaminowie i uwolnienie rosyjskich jeńców; spalenie części niemieckiego składu paliw w Zegrzu.
3 sierpnia – bitwa na pograniczu Legionowa i Chotomowa z niemieckimi oddziałami próbującymi przywrócić drożność zerwanej przez powstańców linii kolejowej.
22 sierpnia – atak 3 legionowskich oddziałów na znajdujące się na Pradze niemieckie pozycje.
6 września – przeprawa 220-osobowego oddziału do Puszczy Kampinowskiej.
24 września - udział legionowskiego oddziału w ciężkich walkach okrążonej „Grupy Kampinos”.

powstanie44