piątek 17 sierpnia
facebook
A A A odsłuchaj
wersja kontrastowa
migowy
mapa
wersja polska wersja angielska wersja niemiecka wersja rosyjska
logo legionowo herb legionowo bip

WYDARZENIA

Znamy już laureatów IX edycji Konkursu Wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej i Szarych Szeregach, objętego patronatem przez starostę legionowskiego.


Konkurs corocznie organizowany jest przez Zespół Ochrony Pamięci Armii Krajowej Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Legionowie i Muzeum Historyczne w Legionowie.

ak

Laureatki pierwszych miejsc (od lewej): Karolina Ryszkowska ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Legionowie, Aleksandra Dąbrowska z Gimnazjum w PZSO w Legionowie, Maria Mańk  z VIII LO im. Władysława IV w Warszawie

W tegorocznej edycji na etapie szkolnym udział wzięło 47 uczniów z 16 szkół. Do półfinału zakwalifikowało się 41 uczniów. Do finałowej rozgrywki przeszło siedmioro uczniów ze szkół podstawowych, ośmioro gimnazjalistów oraz pięcioro licealistów. Finaliści rozwiązywali zadania testowe w swoich kategorii wiekowych. Odrębną kategorią w tegorocznym konkursie było zadanie polegające na stworzeniu komiksu przedstawiającego w obrazkach wybrane wydarzenia obrazujące działania Armii Krajowej i Szarych Szeregów podczas drugiej wojny światowej, związane z działalnością konspiracyjną I Rejonu „Marianowo-Brzozów”.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ma na celu budzenie zainteresowania młodego pokolenia walką Polaków o niepodległość podczas II wojny światowej na terenie powiatu. Istotą konkursu jest również kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez poznawanie historii lokalnej, a także zachowanie pamięci o bohaterskiej walce Polaków w obronie ojczyzny.