niedziela 27 maja

Zapraszamy do udziału w konferencji pn. „FAS w perspektywie interdyscyplinarnej”, która odbędzie się 28 maja br. w sali widowiskowej legionowskiego ratusza. Obwiązują zapisy.

FAS (ang. Fetal Alcohol Syndrome), czyli płodowy zespół alkoholowy to zespół wad wrodzonych, obejmujących zaburzenia fizyczne i neurologiczne, spowodowanych spożywaniem alkoholu przez kobiety w ciąży. Do najczęstszych objawów FAS u noworodków i dzieci należą zmiany w wyglądzie fizycznym (niski wzrost; małogłowie; wady układu kostno-mięśniowego; anomalie w budowie wątroby serca, nerek, narządów płciowych; dysmorfie twarzy; problemy ze słyszeniem; opóźniona zdolność mówienia; zmniejszone pole widzenia) oraz zaburzenia psychiczne (zaburzenia zachowania, niedostosowanie społeczne, skłonność do uzależnień i depresji, agresja). Urodzeni z płodowym zespołem alkoholowym w dorosłym życiu często cierpią z powodu objawów wtórnych, przejawiających się bezrobociem, bezdomnością, samotnością, zależnością od innych, tendencjami autodestrukcyjnymi i samobójczymi  oraz zaburzeniami osobowości o szerokim spektrum.

Na wystąpienie objawów wtórnych ma wpływ środowisko i sposób postępowania z dzieckiem. Jeśli FAS zostanie wcześnie wykryte, dziecko będzie prawidłowo leczone i zostanie otoczone właściwą opieką psychologiczną, tym objawom można zapobiec.

Podczas konferencji specjaliści z różnych dziedzin omówią zagadnienie FAS w ujęciu medycznym, psychologicznym, terapeutycznym i edukacyjnym, zaprezentują wyniki badań oraz możliwości terapii i perspektywy na przyszłość.

Organizatorami konferencji są Powiat Legionowski, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie oraz Fundacja Fastryga. Zgłoszenia do udziału w konferencji przyjmowane są na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 18 maja br.

FAS

fot. www.freepik.com

Lekarze nie wiedzą, jaka ilość alkoholu powoduje płodowy zespół alkoholowy. Wiadomo natomiast, że każda ilość jest szkodliwa i kobiety w ciąży nie powinni w ogóle pić alkoholu