poniedziałek 16 lipca
facebook
A A A odsłuchaj
wersja kontrastowa
migowy
mapa
wersja polska wersja angielska wersja niemiecka wersja rosyjska
logo legionowo herb legionowo bip

WYDARZENIA

Powiat Legionowski jest współorganizatorem 18. edycji najważniejszego wydarzenia w kalendarzu tańców polskich – Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich „Mazur 2018” odbędą się w Wieliszewie (nowa hala sportowa przy SP nr 2) w dniach 13-15 kwietnia. Poza wsparciem finansowym wydarzenie patronatem objął starosta Robert Wróbel. Wstęp na imprezę – wolny. 

 

Wstęp jak zawsze wolny, a w tajniki tańców polskich pomogą wprowadzić każdego zainteresowanego wydarzenia towarzyszące – ogólnopolskie warsztaty i sympozjum.
piątek, 13 kwietnia (4 lokalizacje, 14:00-16:00)
- 9. Ogólnopolskie Warsztaty Taneczne „Polskie Tańce Narodowe w Turniejach Tańca Polskiego”
piątek, 13 kwietnia (Sala Koncertowa im. Krzysztofa Klenczona w Wieliszewie, 18:00-20:00)
- 4. Ogólnopolskie Sympozjum „Polskie Tańce Narodowe”: Kujawiak w polskiej kulturze tanecznej i muzycznej
sobota, 14 kwietnia (nowa hala sportowa przy SP nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie)
- 10:00-14:00: Konkurs (zmagania w kat. I) oraz eliminacje MP (kat. II-VII)
- 16:00-19:30: oficjalne otwarcie Mistrzostw Polski, ćwierć i półfinały MP, finał MP w kat. II, dekoracja kat. I (konkurs) i kat II MP
niedziela, 15 kwietnia (nowa hala sportowa przy SP nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie, 9:00-13:00)
- finały Mistrzostw Polski w kat. III-VII, dekoracja i pokazy mistrzów, zakończenie

Przed nami jedno z największych wydarzeń kulturalnych w powiecie legionowskim, które w randze Mistrzostw Polski gościmy w Wieliszewie po raz jedenasty! W dniach 13-15 kwietnia na parkiecie hali sportowej przy SP nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie zaprezentuje się 250 tancerzy z 25 ośrodków tanecznych w kraju – najlepsi z najlepszych. Tradycyjnie już zmagania będą mogli Państwo śledzić również nie wychodząc z domu – oglądając transmisję na żywo w Internecie (odnośnik na stronie www.mazur.wieliszew.pl). Mazura tradycyjnie wspierają przyjaciele polskiego folkloru – instytucje rządowe i samorządowe oraz przedsiębiorstwa prywatne i państwowe, którym w sposób szczególny zależy na promowaniu polskiego dziedzictwa narodowego. Sponsorem głównym Mistrzostw jest w firma HERON Property Polska Sp z o.o., partnerem Mistrzostw jest przedsiębiorstwo Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA. Głównymi organizatorami współfinansującymi wydarzenie są samorządy Gminy Wieliszew, Mazowsza oraz Powiatu Legionowskiego. Mazur 2018 uzyskał również finansowe wsparcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna. Wydarzeniu partnerują również: legenda wśród polskich zespołów folklorystycznych – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, od kilku sezonów fundujący warsztaty dla dwóch wyróżniających się par oraz Mazowiecki Instytut Kultury wspierający Mazura od wielu edycji. Puchar dla najlepszej pary w kat. V ufundowała po raz trzeci Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser-Duda. Głównym patronem medialnym wydarzenia jest taniecPOLSKA.pl – portal Instytutu Muzyki i Tańca, a nadzór merytoryczny pełni tradycyjnie Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF® Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Na publiczność, która w taneczny weekend 14-15 kwietnia odwiedzi Wieliszew, czekają nie tylko doznania artystyczne, ale również szansa wygrania cennych nagród ufundowanych przez lokalnych sponsorów!

„Mazur” to jednak nie tylko widowiskowa rywalizacja najlepszych krajowych par. Każdy z nas może spróbować swoich sił w tańcach polskich i wziąć udział w piątkowych (13 kwietnia, godz. 14-16) Ogólnopolskich Warsztatach Tanecznych prowadzonych przez najlepszych instruktorów w kraju! Ze względu na limit warsztatowych miejsc obowiązuje kolejność zgłoszeń – karta indywidualnego zgłoszenia oraz szczegóły dostępne na stronach www.mazur.wieliszew.pl i www.ok.wieliszew.pl a także w biurze Gminnego Centrum Kultury w Łajskach. Zainteresowanych polską kulturą zapraszamy ponadto na czwartą edycję Ogólnopolskiego Sympozjum „Polskie Tańce Narodowe” (13 kwietnia, godz. 18-20) w tym roku poświęconego kujawiakowi, które w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona poprowadzą uznani specjaliści uniwersyteccy. Wstęp wolny!

Wieliszewski „Mazur” to ogólnopolskie wydarzenie kulturalno-sportowe relacjonowane przez lokalne i krajowe media. Wieliszew – jeden z najmniejszych ale i najprężniejszych ośrodków tańca polskiego w kraju, jednocześnie siedziba regionu centralnego Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF® – gościł już 17. edycji konkursu, w tym dziesięciokrotnie taneczne Mistrzostwa Polski. Celem wydarzenia jest ochrona dziedzictwa narodowego, propagowanie polskich tańców narodowych wśród społeczeństwa, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Podzielone na 7. kategorii wiekowych pary rywalizują na parkiecie w krakowiaku, polce, mazurze, kujawiaku i oberku. Rokrocznie w konkursach tańców polskich organizowanych w Wieliszewie bierze udział około pół tysiąca uczestników wraz z instruktorami i osobami towarzyszącymi z całej Polski, w tym silna reprezentacja gospodarzy – Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”, w roku 2018 obchodzącego jubileusz 20-lecia działalności. Tegoroczna edycja Mazura została wpisana w gminne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które w Gminie Wieliszew trwają przez okrągły rok – od listopada 2017 do listopada 2018 r.

Oficjalna strona wydarzenia z transmisją na żywo: www.mazur.wieliszew.pl

Mazura 2018 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

organizatorzy Mistrzostw:
- Gmina Wieliszew (Ośrodek Kultury w Wieliszewie, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II,
Zespół Tańca Ludowego „Promyki” Wieliszew, Stowarzyszenie Wspierania Kultury i Folkloru Polskiego)
- Samorząd Województwa Mazowieckiego
- Powiat Legionowski

partnerzy:
- Mazowiecki Instytut Kultury
- Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

patronat merytoryczny:
- Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF®

główny patron medialny:
- taniecPOLSKA(pl)

patroni medialni:
- Kurier. Informator Powiatu Legionowskiego.
- Gazeta Powiatowa
- Gazeta Wieliszewska
- Mazowieckie To i Owo
- Legio24.pl

 

 

Mazur 2018 plakat 630