sobota 23 czerwca
facebook
A A A odsłuchaj
wersja kontrastowa
migowy
mapa
wersja polska wersja angielska wersja niemiecka wersja rosyjska
logo legionowo herb legionowo bip

TELEADRESY

WYDARZENIA

Luty
PN WT R CZ PT SO ND
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4

W trakcie lutowej sesji Rady Powiatu w Legionowie po raz pierwszy wręczono odznakę Honorowego Obywatela Powiatu Legionowskiego. Zaszczytny tytuł otrzymała Bronisława Romanowska-Mazur.

 

bronka

Bronisława Romanowska-Mazur odznakę Honorowego Obywatela Powiatu Legionowskiego odebrała z rąk starosty Roberta Wróbla i przewodniczącego Rady Powiatu w Legionowie Szymona Rosiaka i w obecności prezydenta Legionowa Romana Smogorzewskiego

Tytuł Honorowego Obywatela Powiatu Legionowskiego został ustanowiony w marcu ubiegłego roku przez powiatowych radnych, aby wyróżnić osoby działającym na rzecz lokalnej społeczności oraz w uznaniu dla ich wyjątkowych zasług i postawy. Z inicjatywą uhonorowania tym tytułem prezes Koła nr 1 Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Bronisławy Romanowskiej-Mazur wyszedł zarząd Fundacji na Rzecz Dzieci i Młodzieży im. Wandy Tomczyńskiej. Na sesji Rady Powiatu 26 stycznia br. wniosek został jednogłośnie poparty przez radnych.

W wystąpieniu przed wręczeniem laureatce odznaki starosta Robert Wróbel wspomniał o wartościach, na które zwracano uwagę określając profil honorowego obywatela. W przypadku pani Bronisławy tą wartością jest poświęcenie, wyrażone w czasie walki podczas Powstania Warszawskiego poprzez posługę rannym w szpitalu polowym oraz po wojnie poprzez pracę na rzecz mieszkańców powiatu legionowskiego i pomoc potrzebującym dzieciom.

Bronisława Romanowska-Mazur od dzieciństwa mieszka w Legionowie. Po wybuchu wojny, jako młoda druhna, działała w pogotowiu harcerskim w Legionowie, a później na warszawskiej Starówce. Po wybuchu wojny przystąpiła do Szarych Szeregów, w których pod pseudonimem „Sosna” prowadziła m.in. zastęp harcerek. W Powstaniu Warszawskim uczestniczyła jako sanitariuszka i łączniczka na terenie Legionowa. Po wojnie ukończyła studia wyższe - filologię polską. Jako pedagog wychowała wiele pokoleń legionowian, przekazując młodzieży nie tylko wiedzę, ale także umiłowanie ojczyzny. Aktywnie pracowała na rzecz środowisk kombatanckich. Z jej inicjatywy powstała Fundacja im. Wandy Tomczyńskiej w Legionowie. Za służbę w konspiracji została awansowana do stopnia porucznika oraz odznaczona Warszawskim Krzyżem Powstańczym i Krzyżem Armii Krajowej. Otrzymała także Medal za Udział w Wojnie Obronnej 1939 oraz Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi dla ZHP. Po latach, na wniosek środowisk kombatanckich, otrzymała awans do stopnia kapitana Wojska Polskiego. Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest honorowym obywatelem miasta Legionowo, a teraz także Powiatu Legionowskiego.